Nejčastější otázky, které si pokládáte

Co jsou Bachovy esence a k čemu se užívají?

Bachovy esence jsou extrakty z rostlin a květin, které napomáhají harmonizovat psychiku a emoce lidí, dětí, ale i zvířat. Celkem existuje 38 esencí, jejich seznam je uveden zde, ty reprezentují 38 negativních emocionálních stavů a nálad. Pomáhají zvládat náročné životní situace, opakující se psychické problémy či negativní emoce jako jsou strach, panika, úzkost či smutek, případně nás vedou v hlubší práci na sobě při zvládání negativních povahových rysů jako je např. přílišná dominance, kritičnost či egocentrismus.

Jak se Bachovy esence užívají?

Mohou se užívat buď krátkodobě u přechodných nálad, ve stavu nouze, krize atp. kdy se nakapou dvě kapky z originální lahvičky přímo do sklenice s nápojem (voda, čaj, káva atp.) a ta se upíjí v pravidelných intervalech. Krátkodobým užíváním se řeší stav, kdy nás najednou ovládne nějaká negativní nálada či emoce (slabá melancholie, nervozita před svatbou či zkouškou, náhlá únava atp.). Esence v této chvíli pomáhá navrátit nás do stavu vnitřní rovnováhy.

Dalším způsobem je dlouhodobé užívání, to je vhodné zvláště u opakujících, či přetrvávajících negativních stavů, dlouhodobé nespokojenosti v životě, při pocitů bezvýchodnosti, vyhoření, deprese, opakujících se panických atak, paralyzujících strachů atp. V tomto případě se na základě konzultace sestaví užívací lahvička, která obsahuje 6-7 vybraných esencí, na základě vašeho aktuálního emočního stavu a ta se užívá pravidelně po dobu 3-4 týdnů, vždy 4x denně 4 kapky.

u

Bude mi stačit jedna užívací lahvička?

To je velmi individuální a nedá se to nijak odhadnout. Někomu postačí jedna lahvička, někdo jich potřebuji více. Vždy je potřeba se řídit vlastní intuicí a pocity.

Pokud během užívání, především pak k jeho konci, zapomínám během dne kapat, je mi jasné, že už lahvička splnila svůj účel. Jelikož ale Bachovy esence často pracují na principu „loupání cibule“ je pravděpodobné, že se objeví nějaký jiný dosud neprožívaný stav, či emoce, a proto je v tomto případě dobré upravit obsah další užívací lahvičky a pokračovat v terapii, případně ji doplnit o jiné formy terapie, např. pro zpracování prožitého traumatu, neprožité bolesti ze ztráty blízkého člověka, nepříjemných pocitů po sexuálním zneužívání atp.

Vždy je vhodné toto zkonzultovat s terapeutem, ráda doporučím nějaké další cesty, či terapeuty pracujícími s regresní terapií, kineziologií, SRT či rodinnými konstelacemi.

u

Jak Bachovy esence fungují?

Jejich fungování je často připodobňováno k homeopatii, takže v podstatě na principu přenosu informace na vibrační úrovni, tudíž se často diskutuje o tom, zda se nejedná pouze o placebo efekt.

Ovšem vzhledem k tomu, že účinkují i na malé děti a zvířata (navíc u nich bývá nástup účinku ještě daleko rychlejší než u dospělých) je tato teorie z mého pohledu vyloučena. Navíc z osobních zkušeností vím, že prostě fungují a osobní zkušenost s citelným výsledkem je pro mě vždy dostatečným potvrzením, kterou nenahradí žádný vědecký výzkum na světě.

u

Jak dlouho lahvička vydrží?

Doba expirace u lahvičky na míru je 4 týdny, nedoporučuje se ji užívat déle. Alkohol obsažený uvnitř sice obsah konzervuje, ale při neopatrném zacházení s lahvičkou a kapátkem se do lahvičky můžou dostat bakterie a obsah znehodnotit – např. při dotyku kapátka s ústy či jazykem. Proto je dobré si na to dávat pozor.

u

Mají Bachovy esence nějaké kontraindikace?

V podstatě nemají. Jedná se o přírodní prostředek, je tedy možné je kombinovat s běžně užívanými léky, ať už z klasické medicíny, tak i s antidepresivy. Bachovy esence navíc mohou být velmi dobrým pomocníkem (berličkou) při vysazování antidepresiv, ale vždy na základě konzultace s vaším psychoterapeutem, bez porady s ním nikdy sami léky nevysazujte! 

Někdy se stane, že po začátku užívání lahvičky se zhorší některé vámi prožívané emoce, v tomto případě je dobré s užívám na pár dní přestat a vrátit se k němu, až potíže odezní. Vše je individuální, každý reagujeme jinak a vše v pořádku. 

Jedinou kontraindikací může být alkohol obsažený v lahvičce, který je tam přidávám kvůli konzervaci, což může být problém u alergie na alkohol, případně u vyléčených alkoholiků, pokud spadáte do této skupiny, vždy informujte svého terapeuta pro domluvení jiné alternativy.

u

Jsou Bachovy esence vhodné i pro děti, zvířata či těhotné ženy?

Ano jsou. V jejich používání neexistuje žádné omezení, navíc u dětí a zvířat bývá nástup účinku ještě daleko rychlejší. U těhotných žen jsou doporučovány především během přípravy na porod a následně i po něm, protože toto období v sobě skýtá jak mnoho změn, tak i strachů.

u

Jak probíhá terapie – co potřebuji vědět?

Pro správné namíchání směsi na míru budu potřebovat popsat váš aktuální emoční stav – jak se cítíte, jaké emoce prožíváte, co vás trápí? Jak moc se rozepíšete záleží jen na vás, ale čím více informací budu mít, tím lépe. Můžete se např. rozepsat i o své situaci v rodině, v partnerství, práci, škole atd. Vše je v pořádku a nic pro mě při mé práci není tabu, nejsem tu od toho, abych vás soudila či hodnotila.

Chcete se na něco zeptat?

hanka@bachovkyshankou.cz

Vaše údaje jsou u mně v bezpečí – více informací. 

Přečtěte si články na blogu

Chci/nechci děti…

Chci/nechci děti…

Tento článek byl napsán již 22.10.2019 a dlouho ve mě uzrávala odvaha ho zveřejnit, jelikož jeho téma je pro mne velmi osobní, až intimní... Odvahu jsem našla až na Štědrý večer, ale jelikož mi nefungovalo přihlašování do blogu, uveřejňuji ho o den později. Je určen...

Toxické vztahy

Toxické vztahy

Asi před měsícem jsem ze záznamu poslouchala video od Lucky Kolaříkové v rámci jejího seriálu „O čem se ženy stydí mluvit?“. Video se týkalo toxických vztahů a jak nám tyto vztahy nabourávají sebevědomí. Natolik mě jeho obsah oslovil, že bych se pod něj...

Stresové kolečko

Stresové kolečko

Velmi pomalu, ale jistě se blíží podzim a ačkoli je toto období pro mě tím nejkrásnějším v roce, protože miluji ty ještě přívětivé a pro mě ideální teploty, ranní vzduch protknutý čistotou a kouzelné variace přírody na téma oranžová v milionech odstínů, musím si také...