Velmi pomalu, ale jistě se blíží podzim a ačkoli je toto období pro mě tím nejkrásnějším v roce, protože miluji ty ještě přívětivé a pro mě ideální teploty, ranní vzduch protknutý čistotou a kouzelné variace přírody na téma oranžová v milionech odstínů, musím si také přiznat, že podzim bývá často, díky ubývajícímu sluníčku, také počátečním obdobím zvýšených stresů, únavy a apatie.

Energie ze slunce ubývá a příroda se pomalu připravuje na zimní spánek, ale člověk v dnešním světě je tvor výkonný, práce a povinností má stále hodně a snadno se tedy nechá strhnout do stresového kolečka, ze kterého je následně velmi těžké vyskočit.

Dovolená je již vybraná, s dětmi je potřeba se po večer učit do školy a do toho blíží se Vánoce, na které marketingoví odborníci upozorňují každým rokem dříve a dříve.

Stres a negativní emoce se nakupí, více a více se prohlubují a hrozí vyhoření, deprese, nemoci atp. Informaci o tom, že je něco špatně a je třeba s tím něco dělat dostáváme – tělo s námi komunikuje dává nám je najevo, jenže my jej ovšem velmi rádi ignorujeme a pokoušíme se o ještě větší efektivitu, což nám paradoxně ještě více ubližuje a efektivnější tím rozhodně nejsme.

Již několikrát jsem si na sobě ověřila, že když se dostanu do stavu vnitřního napětí s tím, že vše musím udělat rychle a zvládnout toho co nejvíce, tak naopak velice zpomaluji, protože věci naopak komplikuji, kazím, rozbíjím atp.

Takže s pocitem, že vše dělám rychle ve finále zjišťuji, že vše mi naopak trvá mnohem déle, než když si dovolím si odpočinout a pak vše, co potřebuji udělám v klidu a pohodě. Jak říká jeden moudrý citát:

„Když je člověk ve stresu, měl by se jít projít na hodinku do lesa. A pokud má moc práce, tak alespoň na 4 hodiny.“

Pokud na své cestě ještě nejste schopni toto si dopřát a signály těla poslouchat a snadno spadnete do stresového kolečka, pak tu jsou na pomoc Bachovy esence. Ty pomáhají toto kolečko narušit v jakékoliv jeho fázi a vrátit nás opět do rovnováhy. Zastavíme se – uvědomíme si co děláme špatně a jsme schopni to změnit .

Za sebe uvádím 3 své favority:

Olive – na nedostatek fyzické energie, výborný pomocník, pokud docházejí síly a vy přesto potřebujete něco dokončit

Elm – při přetížení zodpovědností, pomáhá při počáteční fázi vyhoření

Oak – pro bojovníky, co nic nevzdávají, ale snadno jsou proto schopni jít za hranice svých sil