Asi před měsícem jsem ze záznamu poslouchala video od Lucky Kolaříkové v rámci jejího seriálu „O čem se ženy stydí mluvit?“. Video se týkalo toxických vztahů a jak nám tyto vztahy nabourávají sebevědomí. Natolik mě jeho obsah oslovil, že bych se pod něj s klidným svědomím podepsala.

Hostem vysílání byla Kamila Hermannová, která se již 20 let zabývá tématem toxických vztahů a je poradcem lidem, kteří uvízli v blízkém vztahu s manipulátory, narcisty a psychopaty. V tomto videu mluví o tom, jaký tento vztah může mít zásadní vliv na nás samotné, naše sebevědomí, a především na naši psychiku!

To, o čem ve videu mluví velmi koresponduje s mojí zkušeností, a především s tou, kterou jsem žila na konci roku 2015 v době kdy došlo k mému vyhoření. Když si tuto dobu rekapituluji zpětně, byla jsem v situaci, kdy takových vztahů jsem měla několik a všechny se týkali mého bezprostředního okolí. Řešila jsem v té době náročnou životní situaci, byla jsem po rozvodu, měla z něj ještě nějaké dluhy a zařizovala si své první 100% osamostatnění – svůj vlastní byt, kde bych se cítila v bezpečí a kde bych si mohla odpočinout. Mezitím jsem bydlela u rodiny společně s mojí mamkou, bratrem a jeho partnerkou v panelákovém bytě, kde jsem sice měla svůj pokoj, ale rozhodně ne klid, který jsem potřebovala. Kmitala jsem tedy mezi prací ve firmě, kde jsem byla již delší dobu jedinou účetní na objem práce pro tři lidi, a ve které již půl roku figuroval „krizový manažer“ nasazený vedením společnosti, který svébytně rozvrtával vše, na co přišel, ale nic nedotahoval do konce. Ve všem byl tedy zmatek, mě stálo ve frontě spoustu nedodělané práce, a k jejímu dodělání jsem se musela spoléhat na absolutně nespolehlivého člověka, který navíc svým povýšeným a arogantním jednáním toxikoval a znechucoval všechny okolo. Jako partner do vztahu mi půl roku před tím přišel do života člověk, který projevoval rysy citové manipulace, a ke kterému jsem utíkala do bezpečí před tím vším balastem, zmatkem a bolestí v mém životě. A ještě jsem k tomu přidala kamarádku, se kterou to nebylo o moc růžovější.

Suma sumárum mi život namíchal takový koktej, že nebylo možné toto ustát a já si sáhla na opravdové dno svých sil jak fyzických, tak psychických. Ano nebyla to vina jen mého okolí, ale především mě samotné, že jsem za včas nerozpoznala varovné signály svého těla a své intuice, jenže v té době jsem ještě neměla ucelený přehled, co znamenají a nebyla zvyklá je poslouchat. A tak došlo k tomu, k čemu prostě nevyhnutelně dojít muselo. A toto vše se nakonec ukázalo jako počátek změny mého životního stylu, práce, a hlavně vztahu sama k sobě, a tato zkušenost mě navíc navedla k Bachovým esencím, které jsou mou oporou do dneška 😊.

Ale abych se vrátila zpět ke zmiňovanému videu a jeho obsahu. Kamila Hermanové krásně mluví o tom, že úzkosti, paniky a další psychické symptomy často vůbec nemusí být vaším problémem, ale pouze vyústěním vztahu s toxickým člověkem, který vás za pomoci velmi nenápadných technik pomalu zpracovává k závislosti na své osobě, aby vás mohl dále znejišťovat, udržovat v chaosu, popouzet k emocím díky kterým se může „sosat“ vaší energií a které hned na to bude označovat za nevítané, s tím, že jste špatní, když se takto projevujete. Ano někomu to může znít jako přehnané, ale má osobní zkušenost ukazuje stejným směrem. Během několika měsíců v tomto prostředí se ze mě stala ustrašená, ne sebevědomá, zmatená holčička bez jakékoli životní energie. Až jednoho dne mi tělo úplně vypovědělo službu a já už nebyla schopna ničeho.

Pokud tedy podobné symptomy pociťujete, zkuste se nad svým životem více zamyslet, rozhlédněte se po svém okolí a pohlédněte i na lidi, se kterými trávíte nejvíce času (v práci, v rodině, partnerství, přátelství):

  • Jak moc vás ovlivňují?
  • Jak se k vám chovají?
  • Jsou jejich slova a činy podporující?
  • Máte pocit bezpečí?
  • Sdílí s vámi vaši radost z úspěchu či oblíbených činností?
  • Rád/a vyhledáváte jejich společnost, radujete se z ní?

A pokud si nejste jistí, napište mi a můžeme připravit lahvičku na míru, která vám pomůže získat tolik potřebný nadhled.

Za sebe uvádím 3 své favority:

Larch – pro lidi velmi schopné, kteří si ovšem nevěří, mají nedostatek vlastní sebedůvěry

Walnut – esence, která dodává potřebnou sebedůvěru při pochybách, jako ochranná esence před vnějšími vlivy z okolí, dodává stabilitu

Crab Apple – pro lidi s pocity méněcennosti a studu, kteří nepřejímají sami sebe takoví, jací jsou